پنج نقل قول انیشتین که او هیچ وقت آن‌ها را نگفت!

فروردین 2ام, 1396 / حمید / 2 نظر

همانطور که آلبرت انیشتین گفته، «هر نقل قولی که در اینترنت می‌خوانید را باور نکنید، چون که من اصلاً چنین چیزی نگفتم!»

همۀ ما عاشق جملات زیبایی هستیم که روی اینترنت می‌خوانیم، ولی حقیقت اینجاست که بسیاری از این جملات به اشتباه به افراد مشهور نسبت داده شده‌اند. ما در نیکند سعی می‌کنیم جملاتی را روی سایت قرار دهیم که واقعاً دارای منبع معتبر باشند، ولی خب، گاهی از دست ما در می‌رود و ما هم چنین نقل قول‌هایی را روی سایت منتشر می‌کنیم.

در اینجا ۵ نقل قول که به انیشتین نسبت داده شده، ولی در واقع انیشتین هیچ‌گاه آن جملات را نگفت، را آورده‌ایم.

۵ نقل قول غلط از انیشتین

۵ نقل قول غلط از انیشتین

۵ نقل قول غلط از انیشتین

1. تعریف دیوانگی این است که کاری یکسان را بارها و بارها انجام دهی و انتظار نتایج متفاوتی داشته باشی.

انیشتین هیچ وقت این حرف را نزد. بنجامین فرانکلین نیز همینطور. این نقل قول بارها در شرایط مختلف سیاسی تکرار شده، چرا که سیاستمداران عاشق آن هستند. قدیمی‌ترین رد پای این نقل قول به کتاب «مرگ ناگهانی» اثر ریتا می براون (Rita Mae Brown) در سال 1983 بر می‌گردد، ولی مسلماً این جمله باید قدیمی‌تر از آن باشد چرا که براون نیز از آن تنها به عنوان نقل قول در کتاب خود استفاده کرد.


2. همه چیز انرژی است و هر چیزی به آن وابسته است. فرکانس واقعیت را مطابقت بده تا به آن واقعیت دست پیدا کنی. هیچ راه دیگری وجود ندارد. این فلسفه نیست، این فیزیک است.

خیر! هیچ مدرکی وجود ندارد که انیشتین هیچ وقت این جمله را گفته باشد. شما هر چیزی که در واقعیت دلتان بخواهد را به دست نخواهید آورد، مگر با کمک کمی ناهماهنگی شناختی و مقدار زیادی مواد توهم‌زا.


3. قوانین بین‌المللی تنها در کتاب‌های مرتبط با قوانین بین‌المللی وجود دارند.

این سخن انیشتین نیست. در حقیقت اشلی مونتاگو (Ashley Montagu) جامعه‌شناس در مصاحبه‌ای با انیشتین این جمله را بیان کرد.


4. شرارت وقتی اتفاق می‌افتد که انسان، عشق خدا را در قلب خود نداشته باشد. این موضوع، مثل سرما است که وقتی اتفاق می‌افتد که گرما وجود نداشته باشد، یا تاریکی که وقتی روشنایی نباشد.

این نقل قول مربوط به داستانی است که سال‌هاست در اینترنت می‌چرخد. در آن، پروفسوری متکبر با دانشجوی جوان پررویی در مورد خدا و ذات شرارت بحث می‌کند. کم کم ولی با قطعیت، دانشجو با منطقی غیر قابل رد از پروفسور یک احمق می‌سازد و اثبات می‌کند که خدا همه جا دور و بر ماست. و در آخر داستان معلوم می‌شود که این دانشجو، آلبرت انیشتین جوان است. داستان جذابی است، ولی مسئله اینجاست که آن دانشجو، انیشتین نبود!


5. همه نابغه هستند. ولی اگر ماهی را با تواناییش در بالا رفتن از درخت قضاوت کنی، تمام زندگی خود را با این باور سپری می‌کند که احمق است.

خیر. این نقل قول احساس خوبی به آدم‌ها می‌دهد وقتی در انجام کاری ناموفق هستند. ولی نمی‌توانیم اعتبار آن را به انیشتین دهیم.


مطالب زیر را نیز از دست ندهید:

آلبرت انیشتین هرگز در مدرسه در درس ریاضی مردود نشد

آیا داستان افتادن سیب روی سر نیوتن واقعیت دارد؟

۸ جمله عاشقانه از جانی دپ

 

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin

2 پاسخ به “پنج نقل قول انیشتین که او هیچ وقت آن‌ها را نگفت!”

  1. علی می‌گه:

    سلام. شماره پنجی رو خودتون درسایت با نام انیشتین سبت کرده اید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *